Tärkein > Valmistelut

Avamis - hormonaalisen lääkkeen käyttöohjeet, arvostelut, analogit ja vapautusmuodot (nenäsumut, nenätipat) aikuisten, lasten ja raskauden allergisen nuhan ja adenoidien hoitoon. Rakenne

Tässä artikkelissa voit lukea hormonaalisen lääkkeen Avamis käyttöohjeet. Antaa palautetta sivuston kävijöiltä - tämän lääkkeen käyttäjille, samoin kuin lääketieteen asiantuntijoiden lausunnot Avamisin käytöstä heidän käytännössä. Suuri pyyntö on lisätä aktiivisesti arvioita lääkkeestäsi: lääke auttoi tai ei auttanut pääsemään eroon taudista, mitkä komplikaatiot ja sivuvaikutukset havaittiin. Valmistaja ei ehkä ilmoittanut niitä huomautuksessa. Avamisen analogit käytettävissä olevien rakenteellisten analogien läsnä ollessa. Käyttö allergisen nuhan hoitoon ja nenän limakalvon turvotuksen poistamiseen adenoideilla aikuisilla, lapsilla, samoin kuin raskauden ja imetyksen aikana. Lääkkeen koostumus.

Avamis on glukokortikosteroidi (GCS) paikalliseen käyttöön. Flutikasonifuroaatilla (lääkkeen Avamis vaikuttava aine) - synteettisellä trifluoratulla glukokortikosteroidilla, jolla on korkea affiniteetti glukokortikoidireseptoreihin, on voimakas anti-inflammatorinen vaikutus.

Rakenne

Flutikasonifuroaatti (mikronisoitu) + apuaineet.

farmakokinetiikkaa

Avamis ei imeydy kokonaan, sillä tapahtuu primaarinen metabolia maksassa, mikä johtaa lievään systeemiseen vaikutukseen. Flutikasonifuroaatti sitoutuu plasmaproteiineihin yli 99%. Flutikasonifuroaatin ja sen metaboliittien erittyminen suun kautta ja laskimoon annettaessa tapahtuu pääasiassa suolen kautta, mikä heijastaa niiden erittymistä sapen kanssa. Oraalisesti ja laskimonsisäisesti se erittyy munuaisten kautta vastaavasti 1% ja 2%.

Flutikasonifuroaattia ei havaittu intranasaalisesti annettavien terveiden vapaaehtoisten virtsasta. Alle 1% metaboliiteista erittyy munuaisten kautta, joten munuaisten vajaatoiminta ei teoriassa voi vaikuttaa flutikasonifuroaatin farmakokinetiikkaan..

viitteitä

  • kausiluonteisen ja ympärivuotisen allergisen nuhan oireenmukainen hoito aikuisilla ja yli 2-vuotiailla lapsilla;
  • nenän limakalvon turvotuksen poistaminen adenoideilla.

Vapauta lomakkeet

Annostelu nenäsumute (joskus kutsutaan virheellisesti nenä tippoja).

Käyttöohjeet ja käyttötavat

Lääkettä käytetään nenänsisäisesti (nenässä).

Maksimaalisen terapeuttisen vaikutuksen saavuttamiseksi on välttämätöntä noudattaa säännöllistä hoito-ohjelmaa. Vaikutus voidaan havaita 8 tunnin sisällä ensimmäisestä injektiosta. Maksimaalisen vaikutuksen saavuttaminen voi viedä useita päiviä. Selitä potilaalle huolellisesti välittömän vaikutuksen puuttumisen syy..

Kausiluonteisen ja monivuotisen allergisen nuhan oireenmukaisessa hoidossa aikuisilla ja 12-vuotiailla ja sitä vanhemmilla murrosikäisillä suositeltu aloitusannos on 55 mikrog (2 suihketta) kumpaankin sieraimeen kerran kerta päivässä (110 mikrogrammaa päivässä)..

Kun riittävä oireiden hallinta saadaan aikaan, annoksen pienentäminen 27,5 mikrogrammaan (1 suihke) kumpaankin sieraimeen kerran päivässä (55 mikrogrammaa päivässä) voi olla tehokas ylläpitohoitoon..

2-11-vuotiaille lapsille suositeltu aloitusannos on 27,5 mcg (1 suihke) kumpaankin sieraimeen kerran päivässä (55 mcg päivässä)..

Jos toivottua vaikutusta ei ole, kun annos on 27,5 μg (1 suihke) kumpaankin sieraimeen kerran päivässä, on mahdollista nostaa annos 55 μg: seen (2 suihketta) kumpaankin sieraimeen 1 kerta päivässä (110 μg päivässä). Kun riittävä oireiden hallinta on saavutettu, suositellaan, että annos pienennetään 27,5 mikrogrammaan (1 suihke) kumpaankin sieraimeen kerran päivässä (55 mikrog päivässä)..

Tietoja ei ole riittävästi, jotta suositellaan flutikasonifuraatin käyttöä nenänsisäisesti kauden ja monivuotisen allergisen nuhan hoitoon alle 2-vuotiailla lapsilla.

Iäkkäät potilaat eivät tarvitse annoksen muuttamista.

Lääkkeen käyttöä ja käsittelyä koskevat säännöt

Muovipakkausten osoitinikkunan avulla voit hallita pullossa olevan lääkkeen määrää. Pullossa, jossa on 30 tai 60 annosta, lääkkeen määrä on heti nähtävissä, ja 120 annoksen pulloissa lääkkeen alkuperäinen määrä on katseluikkunan ylärajan yläpuolella. Pullossa olevan lääkkeen määrän tarkistamiseksi sinun on tarkasteltava sitä valossa. Taso näkyy näyttöikkunassa..

Käyttöönotto tulee suorittaa käytettäessä suihketta ensimmäistä kertaa samoin kuin jos pullo jätettiin auki. Oikea käyttövalmistelu varmistaa tarvittavan lääkeannoksen injektoinnin.

  1. Ravista pulloa hyvin 10 sekunnin ajan poistamatta korkkia. Lääke on melko paksu suspensio ja tulee nesteemmäksi ravistellen. Ruiskutus on mahdollista vasta ravistamisen jälkeen..
  2. Poista korkki vetämällä sitä varovasti peukalolla ja etusormella.
  3. Pidä pulloa pystyssä ja osoita kärki poispäin..
  4. Paina painiketta voimakkaasti, paina useita painikkeita (vähintään 6), kunnes kärjestä tulee pieni pilvi (jos et voi painaa painiketta yhdellä peukalolla, paina sitä sitten molempien käsien peukaloilla).
  5. Suihke käyttövalmis.

Nenäsumutteen käyttö

  1. Ravista pulloa huolellisesti.
  2. Poista korkki.
  3. Puhdista nenäsi ja kallista päätäsi hieman eteenpäin.
  4. Aseta kärki toiseen sieraimeen pitäen samalla injektiopulloa pystyssä.
  5. Suunna suihkukärki nenän ulkopuolelle, ei nenäseinämään. Tämä varmistaa huumeen oikean injektoinnin..
  6. Aloita hengitys nenän läpi ja paina kerran sormesi suihkuttaaksesi lääkettä.
  7. Poista sumutin sieraimesta ja hengitä ulos suun kautta..
  8. Jos on tarpeen tehdä kaksi injektiota kumpaankin sieraimeen (lääkärin ohjeiden mukaan), toista vaiheet 4-6.
  9. Toista toiselle sieraimeen.
  10. Sulje pullon korkki.
  11. Vältä katsekontaktia. Roiskeet silmistä huuhdeltava huolellisesti vedellä.

Suihkehoito

Jokaisen käytön jälkeen:

  1. Kiinnitä korkin kärki ja sisäpuoli kuivalla, puhtaalla liinalla. Vältä vettä.
  2. Älä yritä puhdistaa kärjen reikää tapilla tai muilla terävillä esineillä..
  3. Sulje aina injektiopullo ja pidä se suljettuna. Korkki suojaa sumutinta pölyltä ja tukkeutumiselta, sulkee pullon ja estää tahattomat painikkeet.

Jos ruisku ei toimi:

  1. Tarkista injektiopullossa jäljellä olevan lääkkeen määrä tarkistusikkunan kautta. Jos jäljellä on hyvin pieni määrä nestettä, se ei ehkä riitä sumuttimen toimintaan..
  2. Tarkista pullo vaurioiden varalta..
  3. Tarkista onko kärjen reikä tukossa. Älä yritä puhdistaa kärjen reikää tapilla tai muilla terävillä esineillä..
  4. Yritä antaa laitteelle virta toistamalla toimenpide nenäsumun valmistelemiseksi käyttöä varten.

Sivuvaikutus

  • nenäverenvuoto;
  • nenäontelon limakalvon haavauma;
  • ihottuma;
  • nokkosihottuma;
  • Quincken turvotus;
  • anafylaksian.

Vasta

  • yliherkkyys lääkkeen komponenteille.

Raskaus ja imetys

Avamis-valmistetta voidaan käyttää raskauden ja imetyksen aikana (imettäminen) vain silloin, kun äidille hoidosta odotettu hyöty on suurempi kuin sikiölle tai lapselle aiheutuva riski..

Kliiniset tiedot flutikasonifuroaatin käytöstä raskauden ja imetyksen aikana (imettäminen) ovat riittämättömät.

Ei tiedetä, erittyykö flutikasonifuroaatti rintamaidon kanssa ihmisiin..

Käyttö lapsille

2-11-vuotiaille lapsille suositeltu aloitusannos on 27,5 mcg (1 suihke) kumpaankin sieraimeen kerran päivässä (55 mcg päivässä)..

Jos toivottua vaikutusta ei ole, kun annos on 27,5 μg (1 suihke) kumpaankin sieraimeen kerran päivässä, on mahdollista nostaa annos 55 μg: seen (2 suihketta) kumpaankin sieraimeen 1 kerta päivässä (110 μg päivässä). Kun riittävä oireiden hallinta on saavutettu, suositellaan, että annos pienennetään 27,5 mikrogrammaan (1 suihke) kumpaankin sieraimeen kerran päivässä (55 mikrog päivässä)..

Tietoja ei ole riittävästi, jotta suositellaan flutikasonifuraatin käyttöä nenänsisäisesti kauden ja monivuotisen allergisen nuhan hoitoon alle 2-vuotiailla lapsilla.

erityisohjeet

Flutikasonifuroaatti metaboloituu "ensimmäisen läpikulun" aikana maksassa CYP3A4-isoentsyymin mukana ollessa. Siksi potilailla, joilla on vaikea maksan vajaatoiminta, flutikasonifuroaatin farmakokinetiikka voi muuttua.

Vaikutus ajokykyyn ja ohjausmekanismeihin

Paikallisessa käytössä olevan flutikasonifuroaatin ja muiden glukokortikosteroidien (GCS) farmakologisten ominaisuuksien perusteella vaikutusta ajokykyyn tai muihin mekanismeihin ei odoteta.

Huumeiden vuorovaikutus

Flutikasonifuroaatti metaboloituu nopeasti maksassa CYP3A4-isoentsyymin mukana. Tutkimuksessa, jossa tutkittiin flutikasonifuroaatin ja ketokonatsoli CYP3A4-inhibiittorin yhteisvaikutusta, ketokonatsolia saaneiden potilaiden ryhmässä (6 potilasta 20: stä) oli enemmän tapauksia, joissa flutikasonifuroaatin plasmakonsentraatio määritettiin kynnysarvoa korkeammaksi kuin lumelääkkeessä (1 20 potilaasta). Tämä pieni lisäys ei johda tilastollisesti merkitsevään eroon plasman kortisolissa 24 tunnin sisällä kahden ryhmän välillä.

Teoreettisten tietojen perusteella ei odoteta olevan Avamisin lääkevuorovaikutusta nenänsisäiseen käyttöön muiden lääkkeiden kanssa, jotka metaboloituvat P450-sytokromijärjestelmän isoentsyymien mukana. Siksi flutikasonifuroaatin ja muiden lääkkeiden yhteisvaikutuksen tutkimiseksi ei ole tehty kliinisiä tutkimuksia.

Avamisen samanaikainen anto Avamisin ja ritonaviirin takia saatujen tietojen perusteella, jotka on saatu tutkimuksesta toisen glukokortikosteroidin (GCS) kanssa, joka myös käy läpi CYP3A4-välitteistä aineenvaihduntaa, sekä kirjallisuustietojen perusteella muista GCS: stä, jotka käyvät läpi CYP3A4-välitteisen metabolian. flutikasonifuroaatin lisääntyneen systeemisen altistuksen mahdollinen riski.

Analogit lääkkeestä Avamis

Avamis-lääkkeellä ei ole rakenteellisia analogeja vaikuttavalle aineelle.

Analogit terapeuttista vaikutusta varten (keinot yleisen kylmän, mukaan lukien allergiset, hoitoon):

  • 4-tie;
  • Aqua Maris;
  • Akvalor-ohjelmistot;
  • Allergoferon;
  • Allergia;
  • Allertec;
  • Allerfex;
  • Aldecin;
  • Asmoval 10;
  • Burlicort
  • Brizolin;
  • Vero Loratadin;
  • Vibrocil
  • Vividrin;
  • Galazolin;
  • Hexapneumin;
  • Histaglobin;
  • Histalong;
  • Histafen;
  • Influenssa Rino;
  • deksametasoni;
  • Derinat;
  • Diazolin;
  • Dimephosphon;
  • Diprospan;
  • Kuljettamiseen;
  • doksisykliini;
  • Tri Tayss Nazolin;
  • Zadit;
  • Zincet;
  • Zodak
  • IRS 19;
  • Ifiral;
  • ketotifeeni;
  • Clargotil;
  • Claridol;
  • Clarisens;
  • Claritin;
  • Clarifer;
  • klemastiini;
  • Kodipront;
  • Coldact;
  • Coldar;
  • Cromoglin;
  • Cromoline;
  • Cromosol;
  • ksyleeni;
  • ksylometatsoliini;
  • Lemod;
  • Lordestine;
  • Marimer
  • Morenazal;
  • Nazarel
  • Nazivin;
  • Nazol Baby;
  • Nazol Kids;
  • Nasonex;
  • Hyönteinen;
  • Naphthyzine;
  • Olint;
  • Orinol;
  • Parlazine;
  • Positan
  • Polyoxidonium;
  • Polcortolone;
  • prednisoni;
  • Rivtagil;
  • Rizaxil;
  • Rinza
  • Rhinital;
  • Sanorin;
  • Semprex;
  • Kyylä;
  • Staffen;
  • Suprastin;
  • Suprastinex;
  • Tavegil;
  • Telfast;
  • Tizin Xilo;
  • Tizin;
  • Tirlor;
  • Trexil;
  • Fasaani;
  • Farmazolin;
  • Fenistil;
  • Fenkarol;
  • Fairx-suihke tavalliselle kylmälle;
  • Fysiomeeri nenäsumute;
  • Fysiomeeriset nenäsumut lapsille;
  • Fysiomeerisuihke nenän forte;
  • Flixonase;
  • Fortecortin;
  • Frenasma;
  • Celeston;
  • Cetirinax;
  • Tsetrin;
  • Erbisol.

Avamis

Rakenne

Yksi annos lääkettä sisältää vaikuttavaa ainetta - mikronisoitua flutikasonifuroaattia - 27,5 mcg + apuaineita (selluloosa, polysorbaatti, dinatriumedetaatti, dekstroosi, vesi).

Julkaisumuoto

Avamis nenätipat annetaan valkoisen, yhtenäisen suspension muodossa. Suspensio on tummanoranssin lasipulloissa 30, 60 tai 120 annoksen tilavuuksina.

farmakologinen vaikutus

Tulehdusta estävä, kortikosteroidi.

Farmakodynamiikka ja farmakokinetiikka

Avamys (Avamys) hormonaalinen lääke tai ei?

Lääke sisältää fluorattua kortikosteroidia, joten se on hormonaalinen lääke, mutta paikallista vaikutusta.

Kerran nenän limakalvolla lääke imeytyy, mutta ei kokonaan. Se metaboloituu maksassa, mutta pieninä annoksina sen määrää veriplasmassa ei voida mitata.

Yli 99% flutikasonista sitoutuu proteiineihin. Kehossa (maksa) ei hajoa flutikasoniksi.

Vaikuttavan aineen poisto kehosta ruuansulatuksen kautta ulosteiden avulla.

Potilailla, joilla on munuaisten ja maksasairauksia (vähäisiä), lääkkeellä ei ole haitallista vaikutusta kehossa.

Käyttöaiheet

Avamis-nenäsumutetta määrätään allergiselle nuhalle osana monimutkaista terapiaa.

Vasta

Nenäsumutetta käytetään varoen seuraavien kanssa:

  • vaikea maksasairaus ja heikentynyt toiminta;
  • huumeallergia lääkkeen komponenteille;
  • samanaikainen käyttö ritonaviirin kanssa;
  • alle kuuden vuoden ikäiset lapset.

Sivuvaikutukset

  • nenäverenvuoto;
  • anafylaksia, urtikaria, Quincken turvotus, ihottuma;
  • päänsärky;
  • kasvun hidastuminen on hyvin harvinaista lapsilla.

Ohjeet Avamiselle (menetelmä ja annostus)

Pisarat levitetään nenänsisäisesti. Lääke alkaa toimia kahdeksassa tunnissa levityksen jälkeen, useimmiten haluttu vaikutus saavutetaan yhden tai kahden päivän kuluessa sumutuskäytön aloittamisesta.

Avamisen käyttöohjeiden mukaan:

  • aikuisille määrätään kaksi suihketta kumpaankin sieraimeen kerran päivässä;
  • 2-11-vuotiaat lapset - yksi injektio kumpaankin sieraimeen kerran päivässä.

Suihkepullo on varustettu ruiskun suojakorkilla, erityisellä ikkunassa, lääkkeen määrä on näkyvissä toruksessa. 120-annospulloissa taso voi aluksi olla piilossa pakkauksessa ja tulee näkyväksi pitkäaikaisen käytön jälkeen.

Ennen lääkkeen ensimmäistä käyttöä injektiopullo on ravistettava hyvin (10 sekuntia) ja ilmaan on tehtävä kuusi ”yksittäistä” injektiota. Suorita sitten sumutin suunnaamalla nenäkäytävän ulkoseinään ja pitämällä pulloa pystysuorassa sisäänhengityksen aikana tarvittavan määrän painikkeita sumutinpainikkeessa (voit käyttää kahta sormea). Hengitä tuotteen käytön jälkeen suun läpi, pyyhi sumutuspullot kostealla liinalla ja sulje kansi.

  • päästä kosteutta pääsemään ruiskuun;
  • yritä puhdistaa ruisku itse tapilla;
  • jätä pullo avoimeksi tukkeutumisen estämiseksi ja painikkeen vahingossa painamisen estämiseksi;
  • suihkuta lääke silmiin (jos ainetta joutuu, huuhtele puhtaalla vedellä).

Jos ruiskutin lakkaa toimimasta:

  • Ehkä lääke on päättynyt, tarkista sen taso erityisikkunassa;
  • tarkista onko kärki tukossa (älä yritä puhdistaa sitä tapilla);
  • lääkekappale on saattanut vaurioitua tai jäädä ilman kannetta pitkään;
  • valmistele injektiopullo uudelleen kuten ennen ensimmäistä käyttöä.

yliannos

Kliinisissä tutkimuksissa, jopa käytettäessä 50 annosta päivässä 4 päivän ajan, lääkettä ei yliannostettu.

vuorovaikutus

Tutkimuksissa ei havaittu mitään tutkimuksia..

Yhdistelmää ritonaviirin kanssa ei suositella, jotta vältetään flutikasonin vaikutusten molemminpuolinen lisääntyminen.

Myyntiehdot

Varastointiolosuhteet

Paikassa, johon pienet lapset eivät pääse. Lämpötilassa 0 - 30 astetta. Estä huumeiden jäätyminen.

Luettelo halvoista analogeista Avamis, hinta

Huolimatta miellyttävän lämmön kylmästä talvesta pitäminen keväällä ja seuraavana kesänä voi aiheuttaa allergisille henkilöille monia haittoja. Useimmiten he joutuvat vuotoon ja muihin epämiellyttäviin negatiivisiin ilmiöihin eri kasvillisuuden kukinnan aikana. Näitä vaivoja vastaan ​​Avamis-lääke voi taistella tehokkaasti. Se on nenänsisäinen suihke, joka on osoittautunut lääkemarkkinoilla. Lääkevalmisteen tehokkuudesta huolimatta monet potilaat eivät ehkä ole tyytyväisiä sen melko korkeaseen hintakilpailuun. Tässä tapauksessa edullisia korvikkeita voi tulla apuun..

Mikä auttaa suihketta

Käyttöaiheet:

Tärkein käyttöaihe on kausiluonteisesti tai jatkuvasti ilmaantuvan tavallisen kylmän oireiden hoito aikuisilla ja yli kahden vuoden ikäisillä lapsilla..

Vasta

  • Henkilöt, joilla on selvä negatiivinen reaktiivisuus koostumukseen;
  • Joilla on epävakaa maksan toiminta;
  • Ei suositella alle 2-vuotiaille lapsille, koska aktiivisen komponentin turvallisuustiedot eivät ole riittäviä.

Mahdolliset haittavaikutukset

Suurimmaksi osaksi se sietää turvallisesti. Useimmiten potilaalla on verenvuoto nenästä. Se on erityisen todennäköistä pitkäaikaisessa terapiassa - yli puolitoista kuukautta. Alaikäisillä esiintyy haavaumia. On erittäin harvinaista ihottumaa, nokkosihottumaa ja turvotusta.

Terapeuttisen ajan tärkeät kohdat

  • Lääkkeen aktiivisten elementtien kuluminen potilailla, joilla on maksan toimintahäiriö, voi aiheuttaa muutoksia sen imeytymisessä. Tässä tapauksessa annosta ei tarvitse muuttaa;
  • Ei vaikuta kykyyn hallita mekanismeja, jotka vaativat lisääntynyttä keskittymistä ja vastuuta, mukaan lukien ajoneuvot;
  • Älä anna lääkkeen päästä silmiin. Muussa tapauksessa huuhtele heti runsaalla vedellä..

Onko raskaana olevat ja imettävät naiset sallittu?

Näissä säännöksissä pätevä lääkäri määrittelee huumehoidon tarpeen. Useimmissa tapauksissa se on sallittu vain tilanteissa, joissa hyöty äidin keholle on todella suurempi kuin sikiölle tai vauvalle aiheutuvat haitalliset vaikutukset. Lisäksi vaikutuksia koskevista tutkimuksista kyseisillä ajanjaksoilla ei ole tehty erityisiä tietoja..

Käyttöehdot

Käyttöohjeet

- Esittelee farmaseuttisen tuotteen nenänsisäisesti. Maksimaalisen toiminnan saavuttaminen varmistetaan noudattamalla tiukasti lääkärin määrittämää aktivointiohjelmaa. Ensimmäisen käytön jälkeen myönteinen vaikutus tuntuu vähintään 8 tunnissa.

- Allergisen nuhan torjumiseksi suositellaan 12-vuotiaille potilaille 2 suihketta kumpaankin sieraimeen kerran päivässä (yhteensä - 110 mikrog). Positiivisen vaikutuksen tapauksessa päivittäinen annos alennetaan 55 mikrogrammaan.

- 2-11-vuotiaille alaikäisille asiantuntijat suosittelevat hoidon aloittamista yhdellä injektiolla päivässä 55 mikrogramman tilavuudessa. Parannuksen puute mahdollistaa jopa 110 mikrogramman lisäyksen.

- Ennen käyttöä on välttämätöntä valmistella huolellisesti. Koska lääke on riittävän paksu ratkaisu, annostelun helpottamiseksi suihketta tulee ravistaa kymmenen sekunnin ajan. Tämä tekee siitä nestemäisemmän ja suihkuttaa paremmin. Poista sen jälkeen korkki ja vedä sitä etusivulla ja peukalolla pitämällä sitä pystyssä ja osoittaen poispäin. Seuraavaksi sinun on painettava voimakkaasti painiketta ja suoritettava vähintään 6 napsautusta. Aloita käyttö vain vasta lueteltujen käsittelyjen jälkeen.

Lääkeannostelutapa:

  • Ravista pulloa;
  • Poista suojakorkki;
  • Nosta nenäontelon puhdistamisen jälkeen nosta päätäsi;
  • Suihkesuihkun ohjaamiseksi nenän ulkoseinään, joka varmistaa oikean sumutuksen;
  • Ottaa suihkun sieraimesta uloshengittämiseksi suuontelon kautta;
  • Toista sama toimenpide toisesta sieraimesta;
  • Sulje pullo ja piilota lasten ulottumattomissa..

Kuinka paljon Avamis maksaa: apteekin hinta

Myydään reseptillä. Apteka.ru: n mukaan tämä lääketieteellinen tuote maksaa Moskovassa 629 ruplaa. Alueilla kustannukset ovat käytännössä samat.

Luettelo edullisista vaihtoehtoisista korvikkeista Venäjän ja ulkomaiselle tuotannolle

Tässä luettelossa esitetään lääkkeitä, jotka voivat korvata kyseisen lääkkeen kvalitatiivisesti. Kaikilla niistä on yksi vapautumismuoto - suihke nenänsisäiseen antamiseen.

Analogisen halvemman suihkun nimi AvamisApteka.ru (hinta ruplassa)Piluli.ru (hinta ruplassa)
MoskovaSPbMoskovaSPb
Nazonex492446487449
Desrinitis387365394360
Nozephrine310-372384
Tafen Nasal363329359331
Nazarel373335358330
Nasobek180180201174

Nazonex - (valmistaja - Belgia / Venäjä)

Sitä määrätään kausiluonteisesti tai säännöllisesti tulevaa nuhaa vastaan. Se auttaa sekä aikuisia että yli 12-vuotiaita lapsia. Pätevä sinusiitin torjunnassa.

Se ei paranna ihmisiä, joiden komponenttien imeytyminen on heikkoa, ja niitä, joilla on tarttuvia (bakteeri- ja virusvaurioita) nenän sisällä. Se on kielletty potilailla nenäontelon leikkausten tai loukkaantumisten jälkeen, minkä tahansa tyyppisen tuberkuloosin yhteydessä, odottaessa ja imettäessä lasta.

Nasonexin antamisen jälkeen verihyytymät vapautuvat toisinaan toisinaan runsaiden verenvuotojen, polttavan tunteen ja ärsytyksen vuoksi. Nuorilla todennäköisesti migreeniä, usein aivastelua.

Desrinitis - (Tšekki)

Kun nenäontelo on asetettu, se voittaa tehokkaasti kausiluonteisen ja jatkuvan vuoto-nenän - potilaille, joiden ikä on 2 vuotta. Lisääntyneessä sinuiitissa, johon liittyy antibioottihoito, määrätään yli 12-vuotiaille. Tehokas ennaltaehkäisevien toimenpiteiden aikana - aktivoitu useita viikkoja ennen kukintakauden alkua.

Vasta-aiheinen yliherkkä, nenän mekaaninen vaurio ja leikkauksen jälkeinen tila. Ei määrätty diagnosoidun tuberkuloosin, sienen, herpesviruksen tapauksissa, mukaan lukien näköelinten vauriot.

Rinnakkaisina sivuvaikutuksina tunnetaan lievä kipu, kutina, lievä dermatologinen reaktio, nenän liman vapautuminen veripisteillä.

Nozefrin - (kotimainen vaihtoehto)

Sen on valmistanut Pietarin lääkeyhtiö. Se lievittää nivelkipu tulehduksia ja turvotusta. Oletetaan, että taistelemme allergioita vasta 2-vuotiaista ja 12-vuotiaista - se auttaa estämään kausiluonteisen ilmenemisen. Asiantuntija suosittelee usein nenosefriiniä sinuiitissa ja rinosinusiitissa, alaikäisillä, joilla on polypoosi.

Sivureaktiot samansuuntaisesti - samanlaiset kuin yllä.

Tafen Nasal - (Sveitsi / Slovenia)

Sillä on voimakas anti-allergeeninen ominaisuus ja se myydään kohtuulliseen hintaan. Lääke hidastaa tulehduksesta vastaavien induktiosolujen toimintaa. Seurauksena allergisuuden ominaismerkit vähenevät.

Hoitaa kvalitatiivisesti vasomotorisen ja allergisen tyypin nuhaa ja polyyppejä. Alle 6-vuotiaita ei saa käyttää imetyksen aikana keuhkotuberkuloosilla, mikä on voimakas kielteinen reaktio lääkkeen pääasialliseen vaikuttavaan aineeseen. Raskaana olevien naisten houkuttelemisen tarkoituksenmukaisuuden määrittää lääkäri, joka noudattaa hyöty-haittasuhteen sääntöä.

Hengityselimet voivat kestää hengitysteiden limakalvojen ärsytystä, esiintyy vaikeaa aivastelua, verenvuotoa, vähäisiä kipuoireyhtymiä. Nämä tilanteet ovat melko harvinaisia ​​ja siirtyvät jonkin ajan kuluttua omakseen.

Nazarel - (Tšekki / Israel)

Samankaltaisen edullisen korvikkeen tuottaa tšekkiläinen yritys yhden israelilaisen lääkeyrityksen tuella. Se eroaa muun muassa siitä, että kahden tunnin kuluttua levityksestä se lievittää turvotusta ja lievittää silmien ja nenän tulehdusprosessia. Myöhemmin allerginen tila tukahdutetaan.

Se erottuu muun muassa siitä, että se ei vain taistele olemassa olevaa pahoinpitelyä vastaan, vaan myös varoittaa niitä. Joten Nazarel auttaa eri kasvillisuuden kausittaisen kukinnan alkaessa.

Lääkitystä ei voida hyväksyä niille, joilla on traumaattinen tai haavainen nenän limakalvon vaurio, virusvaivoja, samanaikainen kortikosteroidien käyttö, joka auttaa astman torjunnassa.

Nasobek - (Israel / Tšekin tasavalta)

Se on edullisin korvaus tutkittujen geneeristen lääkkeiden joukossa. Edellä mainittujen indikaatioiden lisäksi hänen osaamiseensa kuuluu nenänonteloon kertyneen liman luonnollisen jätteen parantaminen. Poistaa kokonaan kylmäoireet, jotka ovat aiheuttaneet hypelergia ja muut alkuperät.

Asiantuntijat eivät määrää Nasobekia niille, joilla on taipumus nenäverenvuotoon, jotka ovat leikkauksen jälkeen kuntoutuskaudella, vakavia vaurioita, koska haittavaikutukset voivat keskeyttää toipumisprosessin. Sieni-, virus-, tuberkuloositaudit - tämän lääkkeen hylkäämisen perusta.

Päätelmä käytettävissä olevista sumunvaihtovälineistä

Farmakologisten tuotteiden kotimarkkinatutkimus osoitti, että siinä on riittävä määrä antiallergisia lääkkeitä. Niiden saavutettavuus auttaa kaikkia väestöryhmiä, erityisesti köyhiä. Halpojen geneeristen lääkkeiden valmistajat ovat sekä venäläisiä että ulkomaisia ​​yrityksiä. Vuotava allergia on epämiellyttävä, ja ensi silmäyksellä se ei ole vaarallinen sairaus. Siitä huolimatta tämän taudin omaehtoinen hoitaminen provosoi vakavien komplikaatioiden esiintymisen. Siksi tämä tila vaatii korkealaatuista diagnoosia ja hoitoa pätevien asiantuntijoiden valvonnassa..

Avamisen halvat analogit - hinnasto, suorituskykyvertailu

Avamis on tehokas lääke, joka vapautuu nenäsumutteen muodossa. Sen avulla voit selviytyä allergisesta alkuperästä tulevasta nuhasta. Tässä tapauksessa vain lääkäri voi määrätä lääkkeen. Joissakin tapauksissa on tarpeen valita avamisanalogeja, tämä pätee niille, joille avamishinta näyttää vähän kallialta. Tällaisessa tilanteessa on myös parempi kuulla asiantuntijaa.

Lääkkeen kuvaus Avamis

Tämä lääke sisältää fluoratun kortikosteroidin. Suihkeen vaikuttava aine on flutikasonifuroaatti. Tällä työkalulla on voimakas anti-inflammatorinen vaikutus. Sen hinta on noin 550 ruplaa.

Lääke on tehokas aine allergisen nuhan kehittymisessä. Sitä käytetään yksinomaan nenänsisäisesti. Ennen käyttöönottoa pullosta on ravistettava, irrotettava suojakorkki ja vapautettava tuote ilmaan.

Suihkun levittämiseksi sinun on suoritettava seuraavat toimenpiteet:

  1. Kallista päätä, työnnä suihke nenään ja osoita suutin nenää vastakkaiseen suuntaan.
  2. Paina suutinpainiketta ja hengitä nenän läpi.
  3. Hengitä suun läpi.
  4. Seuraa samoja vaiheita toiseen reikään..
  5. Sulje ruiskun korkki.
  6. Pyyhi suutin kuivaksi käytön jälkeen..

Asiantuntijan tulee valita annos iästä riippuen:

  • aikuisille ja 12-vuotiaille lapsille määrätään 2 injektiota;
  • 6–12-vuotiaille lapsille näytetään 1 injektio;
  • vanhukset eivät voi säätää äänenvoimakkuutta.

Hyvien tulosten saavuttamiseksi lääkettä tulee käyttää säännöllisesti. Vaikutus tapahtuu pääsääntöisesti 8 tunnin kuluttua ensimmäisestä levityksestä. Suurin tulos saavutetaan muutaman päivän kuluttua. Hoito kestää lääkäri. Joskus joudut käyttämään lääkettä koko kontaktin ajan allergeeniin.

Avamisa-analogit ovat halvempia

Lähimmät korvikkeet Avamisille ovat hormonaaliset lääkkeet:

  • Flixonase,
  • Sinoflurin,
  • Nazarel,
  • Nazonex,
  • Desrinitis,
  • Beconase,
  • Metaspray,
  • Flutex.

Vertaamme Avamisia näihin lääkkeisiin ja harkitaan niiden kaikkia etuja ja haittoja..

Avamis tai Nasonex

Monet ihmiset ovat kiinnostuneita Avamisista tai Nasonexista - mikä on parempi? Nämä aineet ovat glukokortikoidihormoneja, ja niitä tuotetaan nenänsisäisen sumun muodossa. Niillä on kuitenkin erilainen koostumus. Nasonexin vaikuttava aine on mometasonifuroaatti. Lääke valmistetaan 60 tai 120 annoksena, kun taas avamisessa on myös pullo, joka sisältää 30 annosta.

Nasonexilla on anti-inflammatorinen ja antihistamiinivaikutus, kun taas Avamis auttaa vain tulehduksia vastaan. Siksi, kun valitaan adenoideille avamis tai nasonex, määrätään usein toinen lääke.

Yleensä huumeilla on samanlaisia ​​indikaatioita ja vaikutustapa. Tässä tapauksessa nasonex aiheuttaa enemmän sivuvaikutuksia. Siksi, ennen kuin hautaat lapselle avamisia tai nasonexia, sinun on otettava yhteys lääkäriin. Huumeiden annokset ovat samat, kun taas säilyvyys on erilainen.

Avamis tai flixonaasi - mitä valita

Valitsemalla avamis tai flixonaasi on syytä analysoida näiden varojen koostumus ja vaikutus. Flixonaasi kuuluu myös intranasaalisten glukokortikoidien luokkaan. Työkalu selviytyy turvotuksesta, sillä on antiallergisia ominaisuuksia ja sillä on kohtalainen anti-inflammatorinen vaikutus. Lääke valmistetaan lasisäiliöissä, joiden annos on 60 ja 120.

Flixonaasia voidaan käyttää 4-vuotiaasta, kun taas avamis voidaan tiputtaa jo 2-vuotiaana. Tätä työkalua voidaan käyttää allergisen nuhan oireiden poistamiseen. Vasta-aiheet huumeissa ovat pääosin samat. Tutkittaessa avamisanalogin käyttöohjeita on kuitenkin pidettävä mielessä, että flixonaasin käyttö on kielletty herpesinfektioon. Tämä pätee hyvin taudin pahenemiseen..

Haittavaikutukset ovat suunnilleen samat. Yksittäisissä tapauksissa flixonaasi kuitenkin provosoi kaihien ja glaukooman kehittymistä. Tämä työkalu voi myös lisätä silmänsisäisen paineen nousua. Samankaltaiset oireet kehittyvät aineen pitkäaikaisessa käytössä - yli vuoden.

Avamis tai kypsynyt - mitä valita

Nazarelia tai Avamisa valittaessa on tarpeen analysoida näiden lääkkeiden vaikutusta. Molemmat lääkkeet kuuluvat samaan ryhmään - glukokortikosteroidit, jotka on tarkoitettu nenänsisäiseen käyttöön. Samanaikaisesti suihke kypsytetään vain astioissa, joiden tilavuus on 120 annosta.

Tällä lääkkeellä on antihistamiinivaikutus, se selviää turvotuksesta ja auttaa estämään limakalvojen tulehduksellisia muutoksia. Indikaatiot vastaavat Avamista. Tässä tapauksessa lääkettä voidaan käyttää yksinomaan 4-vuotiaasta, kun taas Avamis on sallittu jo 2-vuotiaana. Suihkun kypsytetään, ja sitä voidaan käyttää kahdesti päivässä, kun taas Avamista saa käyttää vain yhden kerran.

Tätä Avamis-suihkeen analogia tulisi käyttää erittäin huolellisesti herpesinfektioissa ja hengityselinten vaurioissa. Lisäksi tarvitaan virustenvastaisen tai antibakteerisen hoidon kurssi. Avamis-ohjeissa ei ole sellaisia ​​varoituksia..

Silmäpatologiat - kaihi, glaukooma, silmänpaineen nousu viitataan sivuvaikutuksiin. Lisäksi työkalu voi aiheuttaa lisämunuaisten vaurioita ja osteoporoosin kehittymistä etenkin naisilla. Pitkäaikaisessa hoidossa on riski hidastuneesta kasvusta. Siksi tämä lapsille tarkoitettu Avamisen halpa analogi ei ole aina sopiva.

Avamis tai sinofloriini

Sinofluriinilääkkeen vaikutus on monessa suhteessa sama kuin sen rakenneanalogien - flixonaasin ja kypsytyksen - vaikutus. Myös indikaatiot, haittavaikutukset, vasta-aiheet ovat samat.

Tietyn lääkkeen valinnassa tulee ottaa huomioon seuraavat parametrit: kaikilla lääkkeillä on sama koostumus, mutta niiden valmistajat ovat erilaisia. Siksi sinun tulisi valita yritys, joka aiheuttaa suurimman luottamuksen. Huumeiden kustannukset ovat myös erilaisia. Viimeisen valinnan tekemiseksi on syytä käydä lääkärin vastaanotolla..

Kuinka hoitaa allergista nuhaa

Avamis tai nasobek

Suihkesumutteen aktiivinen komponentti on glukokortikoidihormoni - beklometasonidipropionaatti, joka on täysin erilainen kuin avamisen aktiivinen aineosa. Tällä työkalulla on antihistamiinivaikutus ja sillä on immunosuppressiivinen vaikutus. Työkalua voidaan käyttää mihin tahansa muotoon allerginen nuha ja se auttaa selviytymään vasomotorisesta muodosta yskänkylmästä..

Tällä aineella on muita vasta-aiheita, joita Avamisella ei ole. Näihin kuuluvat raskauden ensimmäinen kolmannes, ikä alle 6 vuotta, sieni-sairaudet. Et voi myöskään käyttää lääkettä nasobk tuberkuloosin aiheuttamiin hengityselinten vaurioihin, verenvuototien rappeutumiseen. Suhteellisiin rajoituksiin kuuluvat glaukooma, amebioosi ja sydänkohtaus. On muistettava, että Avamisella ei ole tällaisia ​​rajoituksia..

Hoidon aikana lapsilla on riski hengityselinten kandidiaasin, lihaskipujen, kehitysviiveiden kehittymiseen. Lisäksi lääke aiheuttaa ongelmia luun mineralisaatiossa. Samanlaisia ​​vaikutuksia esiintyy yleensä käytettäessä liiallista annosta. Nasobekia käytetään yleensä 2–4 kertaa päivässä, mikä aiheuttaa potilaille tiettyjä vaikeuksia. Lisäksi lääke voi provosoida uneliaisuutta..

Avamis tai Desrinitis

Valitsemalla desriiniitti tai avamis on syytä tutkia näiden lääkkeiden ohjeet. Joten desriniitti on glukokortikoidihormoni, joka sopii nenänsisäiseen käyttöön. Aktiivista aineosaa, kuten mometasonifuroaattimonohydraattia, on läsnä tämän aineen koostumuksessa. Työkalua käytetään allergisesta alkuperästä johtuvaan nohuun. Sitä voidaan käyttää myös polyyppien muodostamiseen nenään ja sinuiittiin. Näiden aineiden annos on sama.

Näitä lääkkeitä voidaan käyttää 2 vuodesta. Samanaikaisesti tämä halpa avamisanalogi sisältää enemmän vasta-aiheita. Näitä ovat virusinfektiot, tuberkuloosi, sieni-patologiat, bakteerisairaudet ja oftalminen herpes.

Lisäksi desrinatum voi aiheuttaa neurologisia seurauksia, jotka ilmenevät ahdistuksen, aggression, lisääntyneen psykomotorisen levottomuuden muodossa. Joskus spray provosoi hidastettua kasvua ja rappeuttavia silmäsairauksia. Yleensä tuote on paljon kuin nasonex-suihke.

Avamis tai metaspray

Tämä Avamis-proteiinin korvike ja analogi sisältyy keinotekoisten kortikosteroidien luokkaan. Metaspray sopii paikalliseen käyttöön. Työkalulla on selkeät anti-inflammatoriset ominaisuudet, ja sitä käytetään kausittaisen ja ympärivuotisen allergisen nuhan hoitoon. Lääkettä voidaan käyttää 2 vuodesta. Ennaltaehkäisevänä aineena sitä on käytetty 12 vuoden ajan. Tämän työkalun avulla allergiaoireet vähenevät 10–12 tunnin kuluttua.

Tässä tapauksessa työkalu voi aiheuttaa ei-toivottuja terveysvaikutuksia. Ne ilmenevät päänsärkyinä, nenän polttavina tunneina ja verenvuotoina. Harvinaisissa tapauksissa on olemassa allergioiden riski..

Avamis tai pekoni

Tämä työkalu sisältyy ajankohtaisten glukokortikoidihormonien luokkaan. Lääkkeellä on antihistamiini- ja anti-inflammatorinen vaikutus. Hän selviytyy onnistuneesti turvotuksesta. Lisäksi työkalu estää typpioksidin induktion ja leukotrieenien tuotannon. Tämä auttaa vähentämään kudosten turvotusta ja rauhasten eritystä..

Lääkettä voidaan käyttää heinänuhan hoitoon ja ehkäisyyn. Sitä voidaan käyttää myös vasomotorisen nuhan poistamiseen. Bekonaasia ei voida käyttää alle 6-vuotiaille lapsille, kun taas avamisa käytetään 2-vuotiaille. Tässä tapauksessa lääke voidaan antaa nenään pitkään. Aktiivisten komponenttien yksilöllisen suvaitsemattomuuden vuoksi on olemassa allergioiden riski.

Kuinka hoitaa vuodenaikojen allergioita

Avamis tai Tafen Nasal

Kun valitset Avamis tai Tafen Nasal, sinun on arvioitava näiden lääkkeiden koostumus. Tafenisumutteen koostumuksessa on budesonidia. Tämä aine viittaa glukokortikosteroidihormoneihin, jotka ovat sopivia nenänsisäiseen käyttöön. Lääkkeen aktiivisella komponentilla on selvä antihistamiinivaikutus ja se auttaa estämään tulehduksia..

Pitkäaikaisessa käytössä lääke on melko hyvin siedetty eikä sillä ole mineralokortikoidiaktiivisuutta. Lääkkeen aktiivinen komponentti vähentää vapaiden radikaalien ja myrkyllisten proteiinien synteesiä. Lisäksi se edistää histamiinin tuotannon estämistä. Tästä johtuen sen pitoisuus syöttösoluissa vähenee..

Joissakin tapauksissa lääke aiheuttaa ei-toivottuja sivureaktioita. Niitä voi esiintyä nenäverenvuotoina, kuorien muodossa nenässä, aivastelua ja äänen käheyttä. Joskus ihmiset valittavat nenäkipuista ja limakalvojen ärsytyksestä. Rajoituksia ovat keuhkotuberkuloosi ja imetys. Lääkettä ei myöskään käytetä alle 6-vuotiaana ja sen herkkyys aineille on korkea.

Avamis tai flutex

Flutinexia tuotetaan nenäsumutteen muodossa, joka tuotetaan suspensiona. Tämän lääkkeen vaikuttava aine on kortikosteroidihormoni - flutikasonipropionaatti. Tämä työkalu auttaa täydellisesti allergisessa nuhassa. Sitä voidaan käyttää 4 vuodesta. Samanaikaisesti Avamisia voidaan käyttää 2-vuotiaille vauvoille.

Ohjeiden mukaan flutinex tarjoaa voimakkaan terapeuttisen vaikutuksen 3–4 käyttöpäivänä. Tämä työkalu on hyvin siedetty, eikä se aiheuta sivuvaikutuksia. Tärkeintä on noudattaa tiukasti lääkärin määräämää annosta.

Avamista pidetään erittäin tehokkaana lääkkeenä, joka selviää menestyksekkäästi allergisen alkuperän nuhasta. Samalla tätä työkalua ei aina voida käyttää. Joissakin tilanteissa on tarpeen valita halvempia analogeja. Jotta valinnassa ei erehtyisi, on erittäin tärkeää noudattaa kaikkia lääketieteellisiä suosituksia.

Kuinka korvata Avamis: halvat analogit

Lääketieteelliset valaisimet haluavat luokitella sairaudet ”järjestyksen mukaan”: ensinnäkin - tämä, toiseksi - se. Tilastojen mukaan ammattitautien joukossa ensimmäisen sijalla on allergiat, joita kutsutaan tyylikkäästi myös "sivilisaatiotaudeksi". Ja sitä syntyy paitsi ammatillisella alalla myös jokapäiväisessä elämässä.

Keväällä, monenlaisten kasvien kukinnan aikana, tämän taudin kärsivien ihmisten tulisi muuttaa ilmastovyöhyke: heidän silmänsä tulehtuvat, hallitsematon vuoto ja turvotus ilmestyvät. Pahinta, että tämä ei mene ilman jälkiä, mutta voi muuttua vakaviksi sairauksiksi, kuten keuhkoastma.

Koska on olemassa sellainen asia kuin allergia, silloin on oltava lääkkeitä, jos ei kovettu loppuun asti, niin ainakin lieventäviä oireita. Kauan aikaa englantilainen lääke Avamis -hormonisumut ilmestyivät. Halvemmat analogit voidaan pikemminkin katsoa johtuvan lääketieteellisistä innovaatioista..

Tärkeimmät analogit

Jokainen potilas haluaa, että hänelle määrätty lääke on tehokasta eikä liian kallista. Tietysti et voi määrätä sellaista lääkettä itsellesi, sen saa tehdä vain lääkäri - ENT tai allergologi. Hän osaa vertailla Avamisen ja sen analogien koostumusta, punnita etuja ja haittoja ja suosittaa tiettyä lääkettä, vain halvempaa.

Nazarel ja Nazonex, Sinoflurin ja Flixonase ovat Avamisin lähimpien korvikkeiden nimiä, saatavana myös suihkeina.

Oikeudenmukaisuudessa on huomattava, että jotkut heistä, erityisesti belgialainen Nazonex-lääke ja puolalainen Flixonase, ovat jopa kalliimpia kuin ”lähde.

Mutta heistä on syytä saada idea, koska nimityksen merkityksessä Avamisen sijasta he ovat johtavilla tehtävissä, mikä takaa lähes sataprosenttisen tehokkuuden. Vertaamme niitä tietyiltä osin Avamisiin.

Nazonex

Ensimmäinen näistä lääkkeistä viittaa myös glukokortikoideihin, ts. sisältää lisämunuaisen kuoren hormoneja. Annosmuoto - suihke, joka ruiskutetaan nenäkäytäviin.

Lääkkeet ovat koostumuksiltaan erilaisia: niiden vaikuttavat aineet ovat erilaisia.

Jos niin sanotusti ”päälääke” toimii vain tulehduksen vastaisena aineena, niin analoginen aine on myös antihistamiini.

Muuten, Avamisia käytetään melko menestyksekkäästi erilaisten sinuiitien (etenkin sinuiitin) sekä adenoidiitin hoidossa. Molemmat lääkkeet määrätään usein näissä tapauksissa apuaineina. Mutta ilman antibioottien käyttöä näihin vaivoihin, Avamis on tehoton - se luotiin keinoksi päästä eroon allergisesta nuhasta..

  • Niiden indikaatiot ja vasta-aiheet ovat samankaltaiset, mutta Nazonexilla on ”rikas” sivuvaikutuksia..
  • Ruiskutusannokset ovat melkein identtisiä (60 ja 120 annosta), vain Nazonexia ei ole saatavana 30 annoksen kokoisena, ja Avamisella on sellainen annos.

Flixonase

  • Flixonaasin käyttöohjeissa on mainittu sama ryhmä - glukokortikoidit samalla levitysmenetelmällä - suihke nenän käyttöön.
  • Jo mainittuihin toimiin on lisätty dekongestantti.
  • Annostus - kuten Nazonex.
  • Käyttöaiheet, samoin kuin vasta-aiheet, ovat melkein samankaltaisia, vain vasta-aiheiden analogisissa ohjeissa on lisätty toinen tärkeä kohta - herpesinfektio (etenkin aktiivisessa vaiheessa).
  • Haittavaikutusten joukossa on monia samankaltaisuuksia, mutta Flixonaasin pitkäaikaisen käytön (yli vuoden) jälkeen havaittiin harvinaisia ​​silmäongelmien ilmenemismuotoja glaukooman ja kaihien muodossa.

Jos Avamis on sallittu kahden vuoden ikäisten lasten käyttöön, niin Flixonase - vain neljästä.

Ja verrataan nyt hintoja yleiseen ajatukseen:

  • Avamis 120-annoksen pullo maksaa noin 620 ruplaa.
  • Nasonexia saman verran - lähes 800.
  • Saman annoksen Flixonese-kustannukset ovat noin 750 ruplaa, ts. kalliimpaa kuin ensimmäinen, mutta tämä korvaaminen on halvempaa, vaikkakaan ei paljon, belgialaisesta huumeesta.

Halvemmat analogit

Nazarel

Jos jatkamme hinnasta pääindikaattorina, voimme huomata tšekkiläisen Nazarelin huumeen. Avamisiin verrattuna arvonnousu on merkittävä, koska sen hinta on alkaen 350 ruplaa.

Näitä kahta lääkettä yhdistää yhteinen kliininen ja farmakologinen ryhmä, vapautumismuoto (suihke) ja antotapa, mutta Nazarelilla on laajempi vaikutusspekteri - plus tulehduksen ja antihistamiini sekä dekongestantti.

Kun käyttöaiheet ovat samankaltaisia, on pidettävä mielessä, että lapset voivat käyttää tätä lääkettä vain 4-vuotiaana ja toisin kuin Avamis, käyttää sitä kahdesti päivässä, kun taas ensimmäisessä lääkkeessä se riittää.

Molemmilla lääkkeillä on vasta-aiheita raskauden ja imetyksen aikana.

Mutta Nazarelilla on enemmän samanaikaisia ​​vaikutuksia: silmäongelmia voi esiintyä, samanlaisia ​​kuin ne, jotka aiheuttavat flixonaasia; lisämunuaisten toimintahäiriöt, osteoporoosin ilmiö (useimmiten naispotilailla). Pitkäaikaisella käytöllä havaittiin yksittäisiä tapauksia lasten hidastuneesta kasvusta, joten lapsen kehitystä on seurattava jatkuvasti.

Sinoflurin

Aihetta "Avamis, hinta, analogit ovat halpoja" voidaan jatkaa kutsuen Intiassa tuotettua Sinoflurinia. Tämä suihke maksaa tavallisessa annoksessa noin 400 ruplaa. Rakenteeltaan se on identtinen jo kuvattujen Flixonase ja Nazarel kanssa.

Käyttöaiheiden, vasta-aiheiden ja sivuvaikutusten luettelo on myös sama. Lääkkeet eroavat toisistaan ​​vain valmistajan ja hinnan suhteen.

Nasobek

Vaikka tšekkiläistä Nasobekia käytetään samoissa tapauksissa kuin Avamysissa, niillä on melko vähän eroja. Niillä on täysin erilaisia ​​perusaineita. Nasobekia käytetään edelleen vasomotorisen nuhan hoidossa; sille on ominaista antihistamiini- ja immunosuppressiivinen vaikutus, joka tukahduttaa immuunijärjestelmän liiallisen toiminnan, mikä voi aiheuttaa ei-toivottuja reaktioita kehossa.

Tälle "korvikkeelle" on paljon vasta-aiheita. Erityisesti tämä koskee sieni-infektioita, diateesia, raskauden ensimmäistä kolmasosaa, keuhkojen tuberkuloosia. Suhteellisten vasta-aiheiden joukossa on sydäninfarkti, glaukooma, amoebinen dysentery (amoebiasis). Jos Avamis on tarkoitettu lapsille, joilla on allerginen nuha, lapsille edullisilla analogeilla on rajoituksia. Joten Nasobekia saa käyttää vain 6-vuotiaana.

Lihaskipu, limakalvojen tarttuva sienitauti, jota kutsutaan kandidoosiksi, kasvun hidastuminen lapsilla, heikentynyt luun mineralisatio - nämä vaikutukset, jotka eivät ole ominaisia ​​Avamiselle, todettiin hänen analogissaan.

Se eroaa annostuksesta, mikä ei ole aivan helppoa potilaalle: päivittäisten injektioiden tiheys on 2–4 kertaa. Kun tila paranee, vastaanotto voidaan vähentää ensimmäiseen arvoon.

Nasobek voi aiheuttaa uneliaisuutta.

Siksi ihmisten, joiden on ammatin vuoksi oltava erityisen varovaisia, tulisi käyttää tätä suihketta varoen.

Tämä analogia on ehkä halvin harkittavista - noin 180 ruplaa. suuremmille annoksille (200), mutta huumeiden käyttöön liittyy paljon enemmän varauksia.

Desrinitis

Tsekkiläisellä Desrinitis-tuotteella on sama annos kuin Avamisilla, mutta soveltamisala on laajempi: sitä käytetään myös sinuiitin ja nenäpolyyppien esiintymisen hoidossa.

Desrinitin "positiivinen" sattuma - käyttö on sallittua lapsille kahdesta vuodesta.

Merkittävä miinus on laajempi luettelo tiloista, joissa lääkkeen käyttö on vasta-aiheista. Lähes kaikki toistavat ne, jotka on jo kuvattu muissa edullisissa analogeissa. Lisäksi desriiniitti voi aiheuttaa neuroottisia tiloja - lisääntynyttä ärtyneisyyttä, aggressiivisuutta, ahdistusta.

Joidenkin havaintojen mukaan on potilaita, jotka pitävät parempana sellaista annosmuotoa kuin tippa. Avamis, sen halvemmat analogit ja vertailukelpoinen hintaan, tuotetaan pääsääntöisesti suihkeina. Asiantuntijat uskovat, että tämä vaihtoehto on helpompi: sinun ei tarvitse laskea huolellisesti tippoja; mennä nukkumaan tiputtamaan nenääsi; Voit pistää lääkkeen tarvittaessa minne tahansa.

Riippumatta tavallisen kylmän alkuperästä, ilmiö on epämiellyttävä. Jos aikuiset kärsivät siitä vakavasti, tämä tila on lapselle kaksinkertainen.

Kaikista kuvatuista lääkkeistä on mahdollista valita sopivin, mutta tee se vain lääkärin avulla, koska hän on tietoinen kummankin eduista ja haitoista sekä siitä, että kaikki potilaat eivät voi käyttää lääkettä. Hoidon on oltava sekä tehokasta että turvallista..

Suihkuta nenä-Avamis - ohjeet, käyttö, vasta-aiheet, annostus, analogit

Rekisterinumero: LSR-000477/10
Kansainvälinen yleinen nimi (INN): Flutikasonifuroaatti
(latinaksi Fluticasone furoate)
Tuottaja: GlaxoSmithKline (GlaksoSmithKlyayn CJSC Russia)
Annosmuoto: nenäsumute annosteltu (nenäsumute)
Reseptilääke

Rakenne

Vaikuttava aine: Flutikasonifuroaatti, 27,5 mcg (0,0275 mg) jokaisessa annoksessa. Kuuluu uuden sukupolven kortikosteroidien luokkaan paikallista käyttöä varten.

Apuaineet: dekstroosi - 2750 μg, dispergoituva selluloosa - 825 μg, polysorbaatti 80 - 13,75 μg, bentsalkoniumkloridiliuos - 16,5 μg, dinatriumedetaatti - 8,12 μg, puhdistettu vesi - enintään 50 μl..

Avamis-antibiootti vai ei? Ei, tämä lääke ei kuulu antibakteerisiin aineisiin, vaikka sillä on voimakas anti-inflammatorinen vaikutus. Tämä vaikutus saavutetaan kaikille steroidihormoneille ominaisten ominaisuuksien yhdistelmällä.

Farmakologiset ominaisuudet

Flutikasonifuroaatti on synteettinen glukokortikosteroidi, ATX-koodi (ATC) R01A D12. Yhdessä salmeterolin kanssa lääke kuuluu lääkkeiden ryhmään, joka sisältyy välttämättömien lääkkeiden luetteloon. Suunniteltu allergisen, vasomotorisen nuhan oireenmukaiseen hoitoon, lievittäen turvotusta ja muita tulehduksellisia sairauksia.

Avamisen toimintaperiaate perustuu glukokortikoidien monipuoliseen vaikutukseen ihmiskehoon. Flutikasonifuroaattille on ominaista voimakas anti-inflammatorinen ja anti-allerginen vaikutus. Inhiboimalla voimakkaiden tulehduksen välittäjien synteesiä lääke lievittää tehokkaasti allergisen nuhan oireita.

Avamisen vaikutusmekanismille on ominaista selkeä affiniteetti GK-reseptoreihin. Flutikasonifuroaatin korkealla farmakodynaamisella aktiivisuudella on erinomainen terapeuttinen tulos pienimmällä mahdollisella annoksella verrattuna muihin glukokortikoideihin.

Koska trifluorattu johdannainen, ajankohtaisella hunajatuotteella on alhainen imeytyminen. Vain 0,5% nenänsisäisesti annetusta päivittäisestä annoksesta (alkaen 2640 mcg) pääsee systeemiseen verenkiertoon. Tällainen alhainen hyötyosuus provosoi harvoin rakenteellisia komplikaatioita..

Nenäsumutteen pieni kuormitus vartaloon johtuu sen merkittävästä sitoutumiskyvystä. Flutikasonifuroaatti voi sitoutua veriplasman sisältämiin proteiineihin vähintään 99%. Lääkkeen jakaantumistilavuus on 608 l.

Avamis metaboloituu pääasiassa maksassa muodostamalla inaktiivisia 17-karboksyylihapon metaboliitteja. Siksi erittyminen tapahtuu suoliston kautta ulosteiden kanssa. Eliminaation puoliintumisaika on 10 - 11 tuntia.

Kuinka kauan Avamis alkaa toimia? Tuloksen saavuttamiseksi ja ruuhkien lievittämiseksi kestää useita päiviä. Terapeuttisen vaikutuksen ulkonäkö riippuu valitusta annoksesta.

Lääke vaikuttaa mahdollisimman nopeasti 8 tunnin kuluttua nenän aerosolin ensimmäisestä käytöstä, pitoisuutena 110 mcg. 55 mikrogramman annoksella paranemista havaitaan 24 tunnin kuluttua.

Tuloksen saavuttaminen, allergisen nuhan oireiden, mukaan lukien silmän oireet, poistaminen on mahdollista, mikäli lääkettä käytetään säännöllisesti. Koska Avamis ei ala heti, kun nenä tukkeutuu, on tärkeää jatkaa sen hankaamista lääkärin määräämän mukaan.

Onko Avamis koukuttava? Harvinaisissa tapauksissa lääkkeen yksilöllinen pitkittynyt käyttö tai määritellyn annostuksen ylittäminen aiheuttaa resistenssin vaikuttavalle aineelle. Nenä tippojen käytön aikana 3–6 kuukautta riippuvuus ei vaikuta kehoon.

Käyttöaiheet

Virallisesti Avamis ei hoita sairautta, mutta eliminoi yksinomaan kausiluonteisen ja ympärivuotisen allergisen nuhan oireet aikuisilla ja yli 2-vuotiailla lapsilla. Suhteellisen viime aikoina on aloitettu tutkimuksia lääkkeen käytöstä astman akuutin oireiden lievittämisessä.

Lyhytaikaisena lisähoitona nenän hormonaalisia tippoja käytetään joskus muiden sairauksien hoitoon. Turvotuksen poistamisen vuoksi lääke on suosittu ENT-lääkäreiden keskuudessa.

Mahdollisiin nenän limakalvojen tulehduksiin liittyy liman erottelu. Pitkäaikainen katarraalinen kylmä, jätettynä ilman valvontaa, johtaa usein sekundaarisen infektion kiinnittymiseen, lääke-allergisen nuhan kehittymiseen. Tässä tapauksessa kortikosteroidien nimittäminen on perusteltua.

Voiko Avamisilla olla vihreitä snorkkeja? Vihreä, keltainen tai ruskea lima nenästä esiintyy usein bakteeri-infektion kanssa. Hormonisumutteiden käyttö nuhan hoidossa aikuisilla ja lapsilla on hyväksyttävää monimutkaisessa terapiassa. Lääke auttaa vihreää torkaa vastaan, koska se estää mätän kertymisen nenäonteloon..

Miksi Avamiselle määrätään:

  1. allergisen nuhan oireiden poistaminen;
  2. vasomotorisen nuhan paraneminen;
  3. nenän tukkeuden lievittäminen bakteeri-, virusnuhalla;
  4. erityksen helpottaminen sinuiitin, sphenoidiitin, frontaalisen sinuiitin, ethmoiditis, vaikea nuha hoidossa;
  5. vähentää turvotusta, tukkoinen korva korvatulehduksella, eustakiitti;
  6. lievittää tulehduksia, liikakasvua, kudosten liikakasvua adenoidiitilla, tonsilliitti, laajentuneet risat, mukana paksut räkki.

Kortikosteroidien käytön indikaatioita ovat myös krooninen vuoto, pitkäaikainen nuha, jota pahentaa hajun menetys. Mutta riippumattomien hormonien perusteella käytettävien suihkeiden tai nenätippojen käyttö virusinfektioiden, vilustumisen ja jopa influenssan hoitoon on kielletty.

Sisältyy bentsalkoniumkloridiin, jos annos on valittu väärin, sumun käytön kesto voi vaikuttaa kudoksiin. Lääkäri määrää sumutteen, jotta ei etsitään keinoa nenän limakalvon palauttamiseksi.

Voiko Avamis tiptua korvaan? Ei, lääke on täytettävä vain nenään. Korvatuotteiden käytöllä pyritään vähentämään turvotusta Eustachian putkessa vähentämällä sisäkorvan painetta.

Yksi flutikasonifuroaatin todistetuista eduista on kyky lievittää sidekalvon vaurioita allergisessa nuhassa: polttaminen, punoitus, silmien repiminen. Avamis ei kuitenkaan ole silmätippoja.

Voiko Avamis ruiskuttaa kurkussa? Ei, lääke on suunniteltu nenänsisäiseen käyttöön. Eli sen toiminta-alue on nenän limakalvo. Puhelinnallisuutta lievittämällä lääke parantaa eritystä, lima ei valu kurkussa ja yskä katoaa seurauksena. Mutta se on myös mahdotonta soveltaa sitä yskästä.

Vasta

Suurempi herkkyys tai henkilökohtainen intoleranssi flutikasonifuroaatille tai muille koostumuksen komponenteille, jotka on merkitty ohjeiden huomautuksissa, Avamisa ei käytetä. Älä määrää hormonaalisia suihkeita ja tippoja kylmästä alle 2-vuotiaille lapsille.

Hormonaalisten lääkkeiden käytön yleisiä vasta-aiheita ovat:

  • herpesvirukset, erityisesti tyypin 4 aiheuttavat mononukleoosin;
  • hengitysteiden tuberkuloosi;
  • äskettäinen hoito ritonaviirilla (potilailla, joilla on HIV-infektio);
  • nenänielun leikkaus.

Nämä tilat estävät voimakkaasti immuunijärjestelmää. Kortikosteroideilla on immunosuppressiivinen ominaisuus, joka on avain tämän allergian hoidossa. Mutta tällaisen kehon kuormituksen lisääntyminen vaikuttaa negatiivisesti terveydentilaan.

Onko Avamis mahdollista lämpötilassa? Ei ole luotettavia tietoja lääkkeen vaikutuksesta hypertermiaan. Kuumeen vähentämiseksi ei käytetä hormonaalisia nenänsisäisiä suihkeita.

Huolellisesti

Avamisa käytetään lääkäreiden tiukassa valvonnassa ja seuraten veren parametrien dynamiikkaa potilailla, joilla on vakava maksan ja munuaisten vajaatoiminta. Tässä potilasryhmässä riski sairastua systeemisiin komplikaatioihin lääkkeen aineenvaihdunnan ja eliminaation vaikeuksien seurauksena kasvaa.

Käytä raskauden ja imetyksen aikana

Flutikasonifuroaatin vaikutuksesta raskaana olevien ja imettävien naisten vartaloon ei ole tarkkoja tietoja. Ei tietoja Avamis-valmisteen vaikutuksista ihmisen hedelmällisyyteen.

Käytettävissä olevat tiedot ovat eläintutkimuksista. Kokeellisissa jälkeläisissä valmisteet kortikosteroidiryhmästä aiheuttivat kohdunsisäisiä epämuodostumia. Vaikuttavan aineen erittymistä rintamaitoon ei ole tutkittu..

Avamisen käyttö naisten hoitoon raskauden ja imetyksen aikana on sallittua vain, jos mahdollinen hyöty äidille on suurempi kuin vauvalle aiheutuva riski..

Annostelu ja hallinnointi

Flutikasonifuroaattiin perustuva lääke on tarkoitettu aikuisten ja lasten allergisen reaktion aiheuttaman yskänrouman hoitoon. Suspensio annetaan yksinomaan nenänsisäisesti, injektoimalla se jokaiseen nenäkäytävään. Yksi suihke vastaa yhtä annosta ja sisältää 27,5 μg vaikuttavaa ainetta.

Missä iässä Avamista voidaan käyttää? Lääke on määrätty lapsille kahdesta vuodesta. Tähän ajanjaksoon saakka ei ole todisteita flutikasonifuroaatin käytön toteutettavuudesta. Intranasaalisia glukokortikosteroideja ei anneta alle 2-vuotiaille potilaille allergisen nuhan hoitoon.

Yli 12-vuotiaille ja aikuisille lapsille suositeltava Avamis-päiväannos on 110 mikrogrammaa. Toisin sanoen 2 injektiota jokaisessa nenäväylässä kerran päivässä (27,5 * 2 injektiota * 2 sieraimeen). Vanhuksille, potilaille, joilla on kohtalainen tai kohtalainen maksan vajaatoiminta, munuaisten vajaatoiminta, lääke määrätään saman määrän.

Äänemisten estämiseksi ja saavutetun terapeuttisen vaikutuksen ylläpitämiseksi päivittäistä annosta voidaan pienentää puoleen, 55 mikrogrammaan kerran. Toisin sanoen 1 injektio jokaisessa nenäkohdassa kerran päivässä.

Milloin on parasta ottaa Avamis aamulla tai yöllä? Perusteellisella vaikutuksella tulokseen ei ole merkitystä lääkkeen antamisajankohdasta. On tärkeää, että jokainen seuraava ruiskutus suoritetaan samaan aikaan vuorokauden aikana. Yksilöllisesti mahdollinen järjestelmä 2 annosta 2 kertaa päivässä - 1 suihke, joka kukin vastaa annosta 27,5 mikrogrammaa, aamulla ja illalla.

Alle 2-vuotiaille lapsille suositeltu päivittäinen Avamis-annos on 55 mikrogrammaa - 1 injektio kumpaankin sieraimeen kerran päivässä. Positiivisen vaikutuksen puuttuessa tuloksena olevan valmisteen väliaikainen lisäys sallitaan korkeintaan 2 suihkeeseen jokaisessa nenäkohdassa päivittäin (110 mikrogrammaa). Akuutien oireiden poistamisen jälkeen on tarpeen palata alkuannokseen.

Kuinka monta päivää Avamis kestää? Hoito- ja antotapa asetetaan yksilöllisesti. Kuten kaikilla hormonaalisilla lääkkeillä, flutikasonifuroaatilla on kumulatiivinen vaikutus. Kausittaisen ja monivuotisen nuhan nenä- ja silmäoireiden lievittämiseksi hoidon vähimmäiskesto on yleensä 2 viikkoa - kuukausi.

Avamiskäytön kesto on usein sama kuin ärsykkeen toiminta. Esimerkiksi keväällä esiintyvien kausiluonteisten allergioiden yhteydessä sitä käytetään koko kukkivaan ambulantaan.

Voinko puhaltaa nenäni Avamisen jälkeen? Tutkimusten mukaan suurin osa nenänsisäisesti annettavista lääkkeistä poistuu hengitysteiden luonnollisen puhdistusprosessin aikana (limakalvojen puhdistuma) ja sen seurauksena niellään. Tämä ei vaikuta Avamisin tehokkuuteen. Siksi suihkuttamisen jälkeen puhaltamisen ei pitäisi vähentää vaikutustasoa. Mutta jos ennen suihkeen käyttöönottoa suoritetaan nenän wc, silloin halu puhaltaa nenääsi on minimaalinen.

Intranasaalisen sumun levitysmenetelmä on yksinkertainen. Ennen käyttöä on välttämätöntä valmistaa suspensiopullo. Injektio on parempi suorittaa aiempien wc-nenäkohtien jälkeen.

Kuinka levittää Avamis oikein, jos nenäsi ei hengitä:

  1. Tiputa nenän lävistävä verisuonia supistava aine 15–30 minuuttia ennen suihkeen käyttöä vakavalla nenän tukkoisuudella;
  2. puhdista limakohdat, huuhtele ne tarvittaessa;
  3. kallista päätä hieman eteenpäin ja työnnä pullon kärki sieraimeen;
  4. hengitä ja suihkuta samanaikaisesti Avamysia painamalla erityistä painiketta;
  5. injektoitaessa yritä ohjata suihkua ei väliseinään, vaan käytävän vastakkaiselle seinälle;
  6. toista toimenpide toisesta sieraimesta.

Potilaille, joilla on munuaisten vajaatoiminta, keskivaikea ja kohtalainen maksan vajaatoiminta, sumun annosta ei tarvitse muuttaa. Iäkkäät ihmiset käyttävät lääkettä normaalissa aikuisten keskittymisessä..

Minkä ajan kuluttua Avamis-hoito voidaan toistaa? Lääkäri määrittelee intralalgisen glukokortikoidin käytön tiheyden yksilöllisesti taudin vaiheen perusteella. Sellaisen suihkeen käyttö sallittu pitkään, vuoden ajan, kun tilaa tarkkaillaan jatkuvasti ja keskeytetään 1–4 kuukauden ajan.

Pelkästään Avamis ei lievitä nenän tukkoisuutta puolen tunnin ajan, toisin kuin vasokonstriktiiviset tipat. Mutta oikein käytettynä, se tarjoaa pitkän ajan vapaan hengityksen ilman, että tarvitaan usein injektiota.

Mitä tehdä, jos Avamis ei auta? Työkalu ei ala toimia välittömästi, nenän tukkeutumisen lievittämiseen vie aikaa, yleensä 1-2 päivää. Hallitse täysin allergioiden oireita. Avamis auttoi potilaiden kokemuksen mukaan se osoittautuu vasta sen jälkeen, kun olet käyttänyt sitä kurssin kanssa.

Tapauksia, joissa vaikutuksia ei esiinny, tapahtuu lääkkeen epäratsionaalisen annon yhteydessä. Se on suoritettava lisätutkimuksia ja muutettava hoito-ohjelmaa. Jos suihke on lakannut auttamasta, kannattaa tarkistaa viimeinen käyttöpäivämäärä ja säilytysolosuhteet.

Kuinka monta kertaa vuodessa Avamista voidaan käyttää? Lääkäri määrittää kunkin lääkekurssin taajuuden ja keston. On tapauksia, joissa maahanpääsy jatkuu 18 kuukauden ajan. Yleensä jokaiseen allergisen nuhan pahenemiseen määrätään suihke..

Sivuvaikutus

Yksi kaikkien hormonaalisten lääkkeiden pääongelmista on vieroitusoireyhtymä. Toisin sanoen, kun lääkkeen käyttö lopetetaan jyrkästi, sairauden oireet palaavat jälleen. Tilastojen mukaan räkä Avamisen jälkeen on harvinaista. Niiden poissulkemiseksi on parempi noudattaa lääkärin valitsemia hoidon loppuvaiheita.

Kuinka peruuttaa Avamis:

  1. ota määrätyn kurssin lopussa tauko 1 päiväksi;
  2. toisesta päivästä päivässä, 10 kertaa;
  3. anna sitten vielä 10 kertaa, mutta 2-3 päivän välein;
  4. siten lisäämällä taukoa vähitellen, peruuta suihku.

Toinen vaihtoehto: jatka lääkityksen käyttöä hoitokuurin jälkeen vielä 2 viikkoa, mutta päivittäin vuorotellen sieraimiin. Toisin sanoen: 1 päivä - 1 injektio yhdessä nenän läpi. Vaihda sitten sieraimet päivittäisellä tauolla toiseen viikkoon.

Kun nenä virtaa usean Avamis-käyttökerran jälkeen, se puhuu yksilöllisestä allergisesta reaktiosta lääkkeelle. Jos vastuuvapaus tapahtui hoidon lopettamisen jälkeen, vieroitusoireyhtymän lisäksi on olemassa SARS-oireiden todennäköisyys. Kylmä on mahdollista jo lääkkeen ottamisen alussa. Voit selvittää nenävuotojen syyn yleisestä kunnosta. Jos Avamisen jälkeen on lämpötila, vartalo todennäköisesti tarttui tartuntaan.

Onko Avamis haitallista? Kuinka haitallisia ja kuinka glukokortikoideja kuljetetaan, määräytyy niiden imeytymisasteen mukaan systeemiseen verenkiertoon. Avamisen alhainen hyötyosuus (enintään 0,5%) osoittaa lievää kehon sivuvaikutusten riskiä. Joitakin haittavaikutuksia esiintyy kuitenkin kliinisissä tutkimuksissa ja rekisteröinnin jälkeisissä havainnoissa. Heidän luettelonsa avulla voidaan selvittää Avamis-sovelluksen hyödyt ja haitat..

Yleisin sivuvaikutus on nenäverenvuoto, 1 jakso 10.: stä. Kun suihketta käytetään yli 6 viikkoa, se on yleisempää. Yhdessä tapauksessa sadasta nenän limakalvojen haavaumat, päänsärky ja huimaus ovat mahdollisia. Kuiva suu ja sieraimet, epämukavuus, polttava tunne esiintyy joka 1000. Vielä harvemmin, enintään 1 000: sta, esiintyy yliherkkiä reaktioita: ihottuma, nokkosihottuma, Quincken turvotus, anafylaktinen sokki..

Vakavien systeemisten sivuvaikutusten esiintyvyyttä ei ole määritetty. Glukokortikoidien vastaanotto kykenee provosoimaan ohimenevää näkövammaisuutta, glaukoomaa, kaihia ja kasvun hidastumista lapsilla. Protrombiinin laskua Avamisen jälkeen, ohjeiden mukaisesti ja ohjeiden mukaisesti, ja siihen liittyvää veren hyytymisen heikkenemistä ei ole havaittu..

Avamisin ja painonnousun välinen suhde, joka liittyy steroidihormonien vaikutukseen hypotalamuksen, aivolisäkkeen ja lisämunuaisen järjestelmään (GGNS), on kyseenalainen. On epätodennäköistä, että Ishchenka-Cushingin oireyhtymä kehittyisi, jolle on tunnusomaista liikalihavuus, valtimohypertensio ja muut lukuisat häiriöt koko organismin toiminnassa. Siksi väittää, että Avamis lisää painetta, edistää painonnousua, on perusteltua vain muiden hormonaalisten lääkkeiden käytön aikana.

Glukokortikoidihoidon vakavia sivuvaikutuksia esiintyy kehon vakavalla estämisellä, yleensä annettuna suun kautta tai parenteraalisesti (lisätietoja, ks. ”Erityisohjeet”). Avamisen tapauksessa kehon kuormitus synteettisellä hormonilla on vastaavasti minimaalinen, ja epätoivottujen reaktioiden kehittymisen todennäköisyys on pieni.

erityisohjeet

Lapsille, jotka saivat flutikasonifuroaattia päivittäin vuoden ajan annoksena 110 mikrog, diagnosoitiin kasvun hidastuminen. Tiedot eivät kuitenkaan kuvaa tarkkaa patologian kehityksen tilastoa, koska lopullisista indikaattoreista ei ole tietoa. Jos tarvitset Avamisen pitkäaikaista käyttöä, säännöllinen lapsen terveydentilan seuranta ja kasvunopeuden noudattaminen ovat tärkeitä..

Suihkeen käyttö flutikasonifuroatin kanssa suoritetaan varoen potilaille, joilla on merkittävä heikentynyt lisämunuaisen toiminta. Yhteiskäyttöä ritonaviirin ja Avamisin kanssa ei suositella, koska suuri riski lisätä hormonin systeemistä pitoisuutta. Molemmat huomautukset perustuvat tutkimuksiin muiden glukokortikosteroidien vaikutuksista, mutta ne pilkkoutuvat kuten flutikasonifuroaatti.

yliannos

Kliiniset havainnot perustuivat systeemisten sivuvaikutusten kehittymiseen ja vakavuuteen. Aikuisten annos, joka ylitti 24-kertaisen suosituksen päivittäin vähintään kolmen päivän ajan, ei vaikuttanut haitallisten reaktioiden kehittymiseen kehossa.

Kuinka monta päivää peräkkäin voin käyttää Avamista? Hoitojakson määrää lääkäri. Glukokortikoidihoidon tarkoitus on tärkeä. ENT-sairauksien monimutkaisessa hoidossa 2-3 päivän lääkkeen käyttö riittää joskus. Allergisen nuhan oireiden poistamiseksi vaaditaan vähintään 14-30 vuorokautta Avamisen levittämistä ilman taukoa.

Akuutin yliannostuksen tapauksia ei tunneta. Jos epäilet, että nenänsisäisten kortikosteroidien suositellut pitoisuudet ylittyvät, niiden antaminen on lopetettava. Hoito tässä tapauksessa on oireenmukaista.

Voidaanko Avamista käyttää usein? Kyllä, lääke on suunniteltu säännölliseen käyttöön pitkään. Kliiniset tutkimukset ovat osoittaneet sen suvaitsevaisuuden ja turvallisuuden. Mutta jos akuutit nuhaoireet ilmestyvät liian kauan, yli 3-4 kuukautta, sinun on otettava uudelleen yhteys lääkäriisi.

Yhteisvaikutukset muiden lääkkeiden kanssa

Käytettävissä olevat teoreettiset tiedot sulkevat pois mahdollisuuden interaktioihin Avamisin ja muiden lääkkeiden välillä, jotka pilkotaan samalla tavalla kuin flutikasonifuroaatti. Lääkkeet perustuvat nopeaan eliminaatioon nieletyn osan maksassa tapahtuvan metaboloitumisen jälkeen nenänsisäisen käytön seurauksena. Siksi todellisia tutkimuksia, joissa tutkitaan Avamisin ja muiden lääkkeiden yhteisvaikutusta, ei ole tehty..

Intranasaaliset glukokortikoidit voidaan yhdistää nenän ei-hormonaalisten tippojen kanssa sekä allergisen nuhan hoidossa että ENT-infektioiden hoidossa. Esimerkiksi merivettä Quix ja Avamis käytetään vuorotellen. Ensin suoritetaan nenän wc, sieraimet pestään ja sitten pääaine sumutetaan.

Avamis ja Suprastin määrätään yhdessä pakollisina lääkkeinä allergioiden tai adenoidiitin akuutien oireiden hoidossa. Lapsille on parempi käyttää antihistamiineja ei tabletteina, vaan siirappina tai tippoina..

Avamis ja Otrivin käytetään nenän tukkoisuuden ollessa vaikea. Turvotuksen poistamiseksi annetaan verisuonia supistavaa ainetta, sitten glukokortikoidi. Mutta sillä on kumulatiivinen vaikutus, hormoni pystyy täysin poistamaan riippuvuuden tavallisista tipoista.

Voivatko Avamis ja IRS 19 yhdessä? Kyllä, turvotus voidaan tarvittaessa poistaa hormonaalisilla lääkkeillä ja lisätä nenän limakalvon immuunisuutta hyödyllisillä bakteereilla. IRS 19: tä on optimaalinen käyttää 15-20 minuuttia flutikasonifuroatilla suihkutuksen jälkeen.

Avamisa ja antibiootteja käytetään sinus-infektioiden hoidossa. Hormoni vähentää tulehdusta, lievittää turvotusta, ja antibakteerinen lääke tuhoaa sairauden syyn. Lisäksi sinuiitti, emoidiitti Avamis on tehokas vain antibiooteilla.

Paikallisia glukokortikoideja ei tarvitse käyttää itsenäisesti jokaisessa kylmässä. Hormoniterapialla on etuja ja haittoja, sen ominaisuus on tukahduttaa immuunisuus. Virus-, bakteerivaurioiden kanssa vähentynyt luonnollinen puolustus lisää vain patogeenin lisääntymistä. Joskus Avamis-potilaita annettaessa irrationaalisesti pitkäaikaisesti, on tarpeen hoitaa sieniä sekä nenässä että suussa.

Avamis-elimen ja ehkäisypillereiden kielteisistä vaikutuksista ei ole tietoa. Koostumuksen hormonityypit toimivat eri tavalla, eivät heikentä toistensa tehokkuutta.

Vaikutus ajokykyyn tai muihin mekanismeihin

Useimpien paikallisten intranasaalisten glukokortikoidien ja flutikasonifuroaatin farmakologisten ominaisuuksien kuvaus selittää vaikutuksen puutteen kykyyn ajaa autoa tai muita mekanismeja.

Avamisella ei ole selvää vaikutusta verikokeeseen, mikäli suihketta käytetään ohjeiden mukaisesti. Nopea erittyminen, heikko biologinen hyötyosuus viittaa indikaattorien heikkoihin muutoksiin laboratoriotutkimuksissa.

Julkaisumuoto

Avamisa tuotetaan annosannos nenäsumuteena. Nykyaikainen vapautusmuoto antaa sinulle mahdollisuuden toimittaa lääke kätevästi määränpäähän. Yksi suihke vastaa yhtä annosta aktiivista ainetta - 27,5 μg flutikasonifuroaattia.

Miltä Avamis näyttää? Lääkettä edustaa valkoinen homogeeninen suspensio, joka on sijoitettu erityispakkaukseen - pullo ja kotelo. Erityinen oranssi lasinen injektiopullo sijaitsee muovikotelon sisällä. Se on varustettu venttiilillä, suihkutusmekanismilla, merkkivaloilla ja korkkirajoituksella. 30, 60 tai 120 annoksen tilavuus voidaan antaa yhdessä pakkauksessa.

Varastointiolosuhteet ja säilyvyys

Lääke on sopiva 3 vuoden ajan pakkauksessa ilmoitetusta valmistuspäivästä. Pidä suihke lasten ulottumattomissa lämpötilassa, joka ei ylitä 25–30 ° C. Älä anna jäätyä.

Voidaanko Avamista käyttää, jos viimeinen käyttöpäivä on kulunut umpeen? Ei, se on hävitettävä. Varastointiolosuhteet säilyvät avaamisen jälkeen samoina. Lisätään toimenpiteet pullon, ruiskun pakollisesta hoidosta..

Kuinka kauan Avamis voidaan pitää auki? Säilyvyys avaamisen jälkeen ei vähene kokonaismäärästä. Lääkettä ei tarvitse pitää kiireellisesti jääkaapissa.

Apteekkien lomaehdot

Avamisa myydään ilman reseptiä tietyissä Venäjän federaation ja entisen Neuvostoliiton maiden apteekeissa. Mutta lääkkeen ostamista koskevien ohjeiden mukaan sinun tulee ensin kirjoittaa resepti. Todistuksen mukaan tämän tekee ENT, allergologi, harvemmin kirurgi (nenän polyyppien poistoleikkauksen aikana).

Riippumatta määräyksestä tai ei, suihke ostetaan; lääkäri ei suosittele aloittamaan sen käyttöä neuvottelematta ja arvioimatta terveydentilaa.

Valmistaja

Glaxo Operations UK Limited / Glaxo Operations Iso-Britannia Limited Harmaya Road, Barnard Kassel, Co. Durham, DL128DT. Valmistusmaa Iso-Britannia / Harmire Road, Barnard Castle, Durham, DL128DT, UK.

Nenäsumutin käyttöohjeet

Avamis on saatavana oransseina pulloina, jotka asetetaan muovikoteloihin tehtaalla. Korvaavaa pulloa ei toimiteta. Jos suihketta käytetään ensimmäistä kertaa tai se on jätetty avoimeksi (varastoitu ilman suojakorkkia), se on valmisteltava etukäteen.

Ravista asiaa voimakkaasti 10–15 sekunnin ajan poistamatta kannetta. Sitten sinun on poistettava korkki ja suihkutettava lääkettä vähintään 6-7 kertaa etäältäpäin. Sinun on turvotettava, ennen kuin vaalea pilvi tulee näkyviin.

Kuinka avata Avamis:

  1. ota tapaus yhdestä kädestä;
  2. laita toisen käden peukalo ja etusormi kanteen;
  3. vedä varovasti ylös.

Painamalla painiketta, sinun täytyy yrittää. Jos se ei toimi, on sallittua painaa molempien käsien sormin. Kotelon erityisen ilmaisimen kautta voit nähdä huumeen määrän. Tärkeää on yrittää aina laittaa korkki, mikä varmistaa tiiviyden ja estää pölyn pääsyn ruiskuun.

Jos se on tukossa, älä yritä puhdistaa kärkeä neulalla tai tapilla. Sinun on ravistettava pulloa ja painettava painiketta muutaman kerran. Jos injektiopullossa on jäljellä vähän lääkettä, sumutin ei enää toimi.

Jokaisen käytön jälkeen pyyhkäise kärki ja kannen sisäpuoli varovasti kuivalla kankaalla. Älä päästä vettä tai muuta nestettä injektiopulloon. Vaurioituneen kotelon, kärjen ja varaosayksikön palauttamista ei toimiteta. Siksi, jos yrität purkaa Avamisia, on suuri todennäköisyys, että on tarpeen ostaa uusi inhalaattori.

Useimmat apteekit myyvät lääkettä 120 annoksen pullossa. Hinta 30 annokselle ei ylitä 400-450 ruplaa, 60 annokselle - 500-600 ruplaa. On kannattavampaa ostaa enimmäispakkauksia.

Kuinka paljon Avamis 120 nenäsumutin maksaa? Hintaluokka vaihtelee välillä 600-900 ruplaa. Keskimääräinen arvo on 650 ruplaa.

analogit

Minkä tahansa sairauden hoidossa syntyy tilanne, kun joudut etsimään vaihtoehtoisia lääkkeitä. Syynä voi olla pääkeinojen korkea hinta, tehottomuus, vasta-aiheet. Farmakologian analogeiksi kutsutaan lääkkeitä, joilla on sama vaikuttava aine. Tuotteen kaupallinen nimi on erilainen, kansainvälinen tavaramerkki ei muutu.

Itse asiassa Avamisin tapauksessa Venäjän markkinoilla ei ole analogia. Samasta ryhmästä on samanlaisia ​​lääkkeitä, joilla on samanlaiset farmakologiset ominaisuudet, aktiivinen komponentti, mutta ei sama. Suositut lääkkeet, jotka perustuvat mometasonifuroaattiin (Nazonex, Sanomen, Moris) ja flutikasonipropionaattiin (Flixonase, Sinoflurin, Nazarel).

Voidaanko Avamista käyttää muiden tippojen kanssa? Ei, kahden tai useamman intranasaalisen glukokortikoidin käyttöä ei harjoiteta samanaikaisesti. Esimerkiksi Mauris- tai Avamis-tipat yhdessä lisäävät haittavaikutusten riskiä..

Yksi lääke voidaan korvata toisella, jos tulosta ei ole, tehokkuus on heikko tai käyttöaiheiden mukainen. Vaihtamista analogiseen ilman ensin neuvottelua lääkärin kanssa ei suositella.

Älä käytä itsenäisesti muita lääkkeitä, jotka on määrätty yhdessä Avamisen kanssa allergisen nuhan hoitoon. Esimerkiksi on tärkeää valita antihistamiineja taudin oireiden vakavuuden perusteella. Eli mikä on huolestuttavampaa - kutina, turvotus, vuoto, aivastelu, unihäiriöt ja enemmän. Jokainen ärsyke tarvitsee oman reseptorisalpaajan. On vaikea valita optimaalista antihistamiinia.

Ksylometatsoliiniin, oksimetatsoliiniin tai naftatsoliiniin perustuvat vasokonstriktorilääkkeet eivät ole analogisia tai samanlaisia ​​kuin Avamis. Suositut tiput Snoop, Galazolin, Tizin, Meralis, Otrivin, Naphtyyzin, Sanorin pitkäaikaisella käytöllä aiheuttavat riippuvuutta. Varat saavat käyttää enintään 3 - 5 päivää, vaikka Avamis on määrätty kuukauden ajaksi.

Kasviperäisillä lääkkeillä, jotka tulevat yskäkylmästä geelien, voiteiden tai homeopatian muodossa, immunomoduloivilla dražeeilla on heikko terapeuttinen vaikutus. Lievällä vilustumisella he voivat lievittää epämukavuutta, helpottaa hengitystä. Allergisen vasomotorisen nuhan poistamiseksi ovat apuaineet.

Yksi vaihtoehtoisista epäspesifisistä hoidoista allergiselle ja jatkuvalle vasomotoriselle nuhalle on nenänsisäinen salpaus. Yksinkertaisella tavalla nenään tehdyt injektiot voivat pysyvästi aiheuttaa vakavasti sairaiden potilaiden remissioita. Injektioon käytetään systeemisiä glukokortikoideja, verenvuotoa vähentäviä aineita ja anestesiaa..

Avamisa ja muita rakenteellisia analogeja ei voida käyttää tippoina korvissa. Kivun lievittämiseksi kutina vaatii erityisiä lääkkeitä. Otipaxia, Otofaa ja muita korva tippoja voidaan käyttää yhdessä nenänsisäisten glukokortikoidien kanssa tulehduksen, eustakiitin monimutkaisessa hoidossa.